Arama
 

Çay Menüsü

dem'in 60 çaylık zengin menüsü...

Buzlu Çay

Türk Çayı

Beyaz Çay

Beyaz çay, toplandıktan sonra en az işlem gören çay türüdür. En iyi beyaz çaylar, bahar aylarında yalnızca çok kısa bir dönemde toplanabilen tomurcuklardan oluşur. Beyaz çayın işlenme süreci oldukça basittir: çay yaprakları, toplandıktan sonra birkaç gün gölge bir yerde bekletilir, ardından kurutulur. Beyaz çayın oldukça nadir olmasının sebebi, yalnızca yılın çok kısa bir döneminde toplanabiliyor olmasıdır. Çay uzmanları tarafından sıkça tercih edilen yüksek kaliteli bu çay, yaprakların yanarak acılaşmaması için çok sıcak olmayan bir suyla demlenir. Beyaz çay yaprakları, birkaç defa demlenmeye uygundur.

Yeşil Çay

Yeşil çay üretilirken, çay yaprakları, aşırı fermantasyonu önlemek için çok yüksek sıcaklıklarda işlem görür. Bu süreç, ateşin üstüne büyük bir wok tavası koyup çay yapraklarını ısıtmak ya da su buharı üstünde yaş bir şekilde belirli bir sıcaklığa ulaştırmak şeklinde gerçekleştirilir. Genelde Japonların kullandığı buharlı yöntem, Japon yeşil çaylarında hissedilen deniz esintili tadın çaya işlemesini sağlar. Bu işlemin ardından çay yaprakları, bulundukları ülkeye ve geleneklere göre farklı biçimde şekillendirilir. Örneğin Japonya’da yeşil çaylar iğne biçiminde hazırlanırken, Çin’de kıvrımlı, örgüyü andıran formlara getirilir. Yeşil çay, Asya’da en yaygın olarak tüketilen çaydır. Taze bir aromaya sahip bu çayın yaprakları, kaynar suyla haşlanıp yakılmadığı sürece vitamin açısından da zengindir.

Oolong

Yarı fermente edilen Oolong çayı, lezzet olarak yeşil çay ve siyah çayın arasında bir tat sunar. Toplandıktan sonra kurutulan ve çok yüksek sıcaklıkta hem fermente edilip hem de fırınlanan bu özel çayın fermantasyon süresi, istenen sonuca göre uzun ya da kısa tutulabilir. Bazı bölgelerde, yapraklar daha sonra hafifçe kavrularak, çayın hafif bir kestane aromasına sahip olması sağlanır. Çin ve Tayvan’da en çok tüketilen çaylar arasında yer alan Oolong, düşük tein miktarıyla sade ya da hafifçe tatlandırılarak yumuşak bir için deneyimi sunar.

Siyah Çay

Siyah çay, en fazla fermente edilmiş çay türüdür. Çay yaprakları, toplandıktan sonra, içerdikleri nemin %50’sini kaybedene dek tahta raflar üzerinde kurutulur. Yapraklar daha sonra yuvarlanarak, yaprağın içindeki hücrelerin parçalanıp fermantasyonu sağlayan enzimlerin salınması sağlanır. Bu işlemin süresi hassastır: çok kısa tutulursa çay fazlaca yeşil kalacaktır, uzun tutulursa ise çayın tüm karakterini kaybetmesi olasıdır. Ardından yapraklar kurutularak içime hazır hale getirilir. Siyah çay, taze ve tatlandırarak olduğu gibi, süt veya limon eşliğinde de sıkça tüketilir. Güçlü tadı sayesinde, aromalı çayların çoğunda baz olarak tercih edilir.

Tütsülenmiş Çay

Bir siyah çay çeşidi olan tütsülenmiş çay, efsaneye göre ordu tarafından işgal edilerek yağmalanan bir çay fabrikasının sahibinin, geri kalan çaylarını kurtarmak için odun ateşinde kurutmayı denemesiyle ortaya çıkıyor. Dumanı emen siyah çay yaprakları, tütsülenmiş çayı doğuruyor. Çin’de tüketilmeyen bu çay, ağırlıklı olarak Batı’da sade ya da hafifçe tatlandırılmış olarak, akşam yemeklerinin yanında, et ile tercih ediliyor.

Pu-erh Çayı

Bir siyah çay çeşidi olan Pu-Erh çayı, mayalandırılmış olmasıyla sıradan siyah çaylardan ayrılıyor. Yüzlerce yıldır Çin’de kullanılan geleneksel yöntemlerle fermente edilen ve bu sayede yıllandırılarak da içilebilen bu özel çay, adını bir Çin halk masalından alıyor. Anlatıya göre çay toplarken en iyi yaprakları pantolonlarına saklayan Çinli köylülerin, zamanla bu topladıklarına “pantolonun içi” anlamına gelen “Pu-Erh”olarak anmasıyla çay da bu adla tanınır oluyor. Özellikle medikal açıdan çok saygı gören bu çayın kolesterolü düşürdüğü, yağ çözünümünü hızlandırdığı ve kan akışına katkı sağladığı düşünülüyor. Pu-erh çayı, özel kalıplara konup preslenerek küçük bloklar halinde uzun yıllar saklanabiliyor.<br />

Kırmızı Çay

Kırmızı çay olarak da bilinen “Rooibos”, aslında çay bitkisinden üretilmez. Sadece Güney Afrika’nın güneybatısındaki platolarda yetişen Rooibos bitkisinden üretilen bu bitkinin yaprakları, bölge yerlileri tarafından 300’ü aşkın senedir fermente edilerek tüketiliyordu. Günümüzde de, küçük modernizasyonlarla, aynı geleneksel fermantasyon yöntemi kullanılmaktadır. Hem sıcak hem soğuk tüketilen Rooibos, bugün, Güney Afrika’nın milli içeceği konumundadır. Yumuşak bir aromaya sahip, acılık içermeyen Rooibos, içerdiği güçlü antioksidanlar sayesinde oldukça faydalıdır. Kafein içermeyen bu çay, günün her saati hem yetişkinler hem de çocukların tüketimi için idealdir.

Bitki Çayları

Türk çayı hariç tüm çaylar, fincan veya demlik olmak üzere iki farklı biçimde servis edilmektedir. Demliklerimiz maksimum 2 kişiliktir. Dilerseniz servis ekibimizin yardımıyla çayınızı koklayarak seçebilirsiniz.